Založ si blog

Kto chce honorár, nech ide do komparzu

Keď som kedysi ako študent  strednej školy  posielal svoje články do vtedajších okresných novín,  celý vzrušený v očakávaní som sledoval, či budú uverejnené. Neviem sa rozpamätať, či sa stalo, že by mi nejaký príspevok neboli uverejnili, ale vždy som sa tešil, keď som svoj článok objavil na niektorej zo štyroch stránok, ktorých počet sa rozširoval len výnimočne pri nejakých významných výročiach. Samozrejme ma ani nenapadlo, čakať za články nejakú odmenu.Tá prišla už pomerne skoro a nečakane  v podobe honoráru. Keď som už bol pravidelným prispievateľom do okresných novín, prichádzali honoráre pravidelne .  Aj keď to neboli nejaké horibilné sumy, vždy potešili, zvlášť študenta. Podobné to bolo pri denníkoch či časopisoch vtedajšieho socialistického Československa. Jedine podnikové noviny svojím dopisovateľom neplatili, ale obyčajne raz za rok, na Deň tlače dávali vecné odmeny. Skrátka všetky tlačené média si vážili svojich dopisovateľov a prispievateľov,. Nepamätám si, že by mi v tom čase  niektorá redakcia zostala dlžná za článok….A aj keď boli v časoch „normalizácie  mnohí novinári prepustení z práce (dokonca i ja) a zakazovalo sa im písať, či sa ocitli dokonca vo väzení,nepočul som u nás o ohrození života novinára, či jeho zavraždení, ako sa to začalo diať o dve desaťročia neskôr, keď nežná revolúcia priniesla prechod od totality k demokracii a od socializmu ku kapitalizmu..

Noviny a médiá vôbec ovládli súkromné osoby, najmä bývalí funkcionári, či ich potomkovia, bývalí  veksláci,  šikovní politickí makléri a zbohatlíci. Veľká časť sa stala majetkom finančne bohatých   cudzincov. A zrazu honoráre akosi prestali existovať.  Vraj ani naoko solídne časopisy ich neplatia, nie to ešte okresné, či iné regionálne média. Možno, neviem, keby ste boli investigatívni….

V jednom z minulých predvolebných období vznikol celkom zaujímavý projekt celoslovenských dvojtýždenníkov, ktoré sa nazývali Naše novinky, a vychádzali v každom okresnom meste. Tvorcom, ktorí mali s nimi zmluvu platili, ale čím viac sa blížili voľby, a bolo každému jasné, že politický subjekt, ktorý  projekt zastrešoval, vo voľbách  neuspeje, tým dlhšie sa na odmeny čakalo, až nakoniec neboli žiadne a  subjekt dodnes dlží tvorcom tohto projektu nemalé peniaze.

. Skrátka vo sfére tlačených médií si dnes robí každý, čo chce a nik na to nemá dosah, lebo je to súkromná  sféra. Ešte že existuje televízia, kde  si pochvaľujú aj komparzisti často nezmyselných seriálov, lebo zatiaľ vždy aké-také honoráre dostali. Takže vy, ktorí,píšete do médií a neskutočne vás to baví, ak chcete aj odmenu. prejdite ku komparzu televízie.. Aj tak viem, že to nikdy nespravíte, lebo  v novinárčine vidíte aj po skončení aktívnej činnosti naďalej časť svojho životného poslania a nemusí byť zrovna investigatívne…

Prečo vyhrala pani Zuzana alebo rozhovor dedka s vnučkou

03.04.2019

Pred prezidentskými voľbami sa v našom mestečku objavil nenápadný plagátik s obrázkom kandidátky na prezidenta Zuzany Čaputovej, ktorý oznamoval, že pozýva občanov na stretnutie do miestneho viac »

Trolovia, alebo elfovia ?

11.02.2019

Nedávno som v televíznom spravodajstve zachytil informáciu o slovenských elfoch, ktorí chcú bojovať proti falošným informáciám na webe či v iných médiach.. Práve v tom istom čase som si viac »

Moja mama

24.04.2018

Ak pán Boh dá,už o mesiac bude mať 95 rokov. .Žije v starom činžovom dome,.ktorý kedysi postavil otcov zamestnávateľ ako podnikové byty, kde sme aj s bratom vyrastali. Po zmene spoločenského viac »

auschwitz, birkenau, holokaust

Čaputová vyzvala v Auschwitzi na boj proti fašizmu

27.01.2020 16:43

Ešte pred začiatkom ceremónie viac než 200 ľudí, ktorí prežili holokaust, položilo vence k múru smrti.

Andrej Danko

Danko pochválil Portugalcov, že si vzali obrie pôžičky na diaľnice

27.01.2020 16:41

Slovensko by sa podobne ako Portugalsko nemalo báť ísť do veľkých infraštruktúrnych projektov, tvrdí Andrej Danko.

počasie, videopredpoveď

Čaká nás výrazná zmena: Prinesie so sebou tlaková níž konečne sneh?

27.01.2020 15:55

Tlaková níž, ktorá sa nad naše územie dostane v priebehu utorka, prinesie so sebou zmes zrážok.

Dolár, libra, jen, mena, peniaze

Briti po odchode nechcú mať clá a kvóty pri obchodovaní s EÚ

27.01.2020 15:42

Veľká Británia má záujem, aby obchodná výmena s Európskou úniou po brexite pokračovala „bez ciel a kvót“.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 26574x
Priemerná čítanosť článkov: 1563x

Autor blogu

Kategórie