Založ si blog

Šmejdi sa vracajú, aj keď nikam neodišli

Titulok asi nevystihuje skutočnosť, pretože  keď po silnom tlaku oklamaných občanov a zásahu rôznych inštitúcií, ktoré sa prebudili pomerne neskoro, sa na chvíľu tzv. šmejdi stiahli z  poľa pôsobnosti,predsa len  neodišli, takže sa ani nemôžu vracať. Presvedčil som sa o tom nedávno,keď ma  manželka po tom,  čo absolvovala telefonát od nejakej ženy, ktorá jej oznámila, že vyhráva darček v hodnote 30 euro , začala presviedčať, aby sme si po tento darček išli do jediného  luxusného hotela v našom mestečku..Najskôr som argumentoval posledným podobným podujatím, pred tromi rokmi , keď  sme sa takýmto spôsobom nechali nalákať na kúpu hrncov a  masážneho prístroja za 800 euro i keď cena tohto tovaru bola podľa mojich neskorších zistení na internete, o polovicu menšia.  Nechal som sa vtedy presvedčiť manželkou, preto som si povedal, už nikdy viac.  A tak som jednoznačne odmietol návrhy mojej polovičky. Po čase mi však nedalo a zlákalo ma , čo tak pozrieť sa aspoň na to,akým spôsobom budú šmejdi pracovať teraz, keď ich nekalé praktiky  už všetci odhalili, Tak a teraz môžem písať aspoň tento blog, ako varovanie pre všetkých naivných, ktorí by verili telefonátom o výhre podobne, ako moja manželka.

Tesne predtým , než sme sa  na deviatu hodinu dopoludnia odobrali na akciu, ktorá bola na pozvánky., som si ešte vyhľadal na internete, čo sa skrýva pod menom  riaditeľa pozývajúcej  bezmennej firmy,  uvedeného na pozvánkach Iné som v podstate nečakal. Išlo o políciou hľadaného podvodníka z ČR dokonca odsúdeného pred tromi rokmi na 30 mesiacov (podľa portálu, čo samozrejme nemusí byť pravda.(vraj za vzorné správanie aj z base prepúšťajú skôr) i keď podľa mňa je to viac ako pravdepodobné. Bola tam dokonca i jeho fotografia.. Súdený mal byť za podvody ,keď prostredníctvom internetu ponúkal služby, ktoré po zaplatení nerealizoval.  O to viac som bol zvedavý, čo nám ponúkne tentokrát.

Nesklamal som sa, V salóniku hotela už sedelo asi dvadsať ľudí. Destingvovaný pán v rokoch nás uvítal samozrejme v češtine i keď vzápätí zahlásil, že je polovičný Slovák , takže má k nám o to bližšie.  Na stole mal už pripravené zatiaľ zahalené predmety, ktoré chcel prezentovať. Najskôr však povedal, že sú to všetko výrobky americkej firmy, ktorá chce prísť na Slovensko a ktorá namiesto do reklamy vkladá svoje peniaze do takýchto prezentačných akcií a sponzoruje  tak  akúsi tombolu, v ktorej môžeme my, účastníci vyhrať krásne ceny. Taktiež nezabudol na úvod povedať, že môžeme kedykoľvek odísť a používať mobil, čím sa výrazne líšil od tých „šmejdov“ spred troch rokov.  Vzápätí  prezentoval prednáškou na pomerne  vysokej úrovni ,najmä z hľadiska získania zákazníkov, parný vysávač najlepší na svete, a po ňom i hrnce z lekárskej ocele taktiež najlepšie na svete a o polovicu lacnejšie ako ponúka konkurenčná firma . Nezabudol zdôrazniť, že v USA vlastní tieto výrobky každá domácnosť…

Finále však ešte len prišlo v podobe ohlásenej tomboly., keď nám dvaja  mladíci priniesli  obálky,ktoré sme samozrejme mohli vytiahnuť .Túto hru som už pravdaže poznal z poslednej akcie šmejdov, ktorí nás podviedli pred tromi rokmi. Mali sme podobné šťastie ako vtedy, vytiahol som si obálku , v ktorej bolo napísané, že vyhrávam 2000 euro ako dotáciu na tovar, ktorý si môžem prevziať, ak ihneď zaplatím 1000 euro. Manželka bola ohúrená tým, že dostaneme vysávač, hrnce a dokonca nám kuriér k tomu  privezie aj najmodernejší televízor. Ja som však s poďakovaním odmietol s tým, že nemám momentálne 1000 euro. Nuž aspoň 800, znel sklamaný hlas mladíkov.. Žiaľ, ani to som nenaškriabal, a tak som si aspoň mohol zobrať darček – lanolin, ktorý podľa nášho prednášajúceho v Čechách vraj zakázali predávať, lebo jeho predajcovia  falšovali dane za tento výrobok. Určite však jeho hodnota nebola 30 euro , ako stálo v pozývacom liste v zmienke o  darčeku .  Nuž tak sme odišli bez výhry v tombole a manželka ešte chvíľu na mňa zazerala. Až keď som jej doma na internete ukázal, za čo sa predávajú parné  vysávače a podobné hrnce ako nám ponúkali, (i keď možno nie najlepšie na svete) sklapla. Dohromady pri tej najvyššej cene , to robilo 560 euro.  Predpokladám, že televízor by sme nevideli nikdy a spomínaná firma ani nikdy na Slovensko nedorazí. Ešte že neutrpela naša národná hrdosť. Predajcovia boli  predsa s prepáčením „Čechúni“  i keď jeden tvrdil, že je polovičný Slovák..Ale vieme tiež iste, že šmejdi nikam  neodišli…

Moja mama

24.04.2018

Ak pán Boh dá,už o mesiac bude mať 95 rokov. .Žije v starom činžovom dome,.ktorý kedysi postavil otcov zamestnávateľ ako podnikové byty, kde sme aj s bratom vyrastali. Po zmene spoločenského viac »

Kávičku za básničku

21.03.2018

Na jar Od snehu do snehu prechádza pocit tepla, slnko ťa bozkáva, vraví Ti, smej sa, neplač ! Veď tak blízko , blízulinko teba niekto dýcha, Kukučku počuješ, jak v jarnom čakaní zakuká do viac »

Akí sme to ľudia ?

07.02.2018

Od najhroznejších vojnových udalostí v Európe uplynulo už viac ako sedemdesiat rokov a stále viac sa vzďaľuje táto dejinná súvislosť od vnímania dneška a budúcnosti. najmä u mladých ľudí. viac »

Andrej Danko, NR SR

Danko chce v tlačovom zákone rozšíriť právo na odpoveď na komentáre a glosy

18.01.2019 14:03

Podľa slov šéfredaktorky Pravdy ide o zásadný zásah do slobody médií a snahu politikov ovplyvňovať obsah médií.

pavlo klimkin

Ukrajina rokuje s USA o dodávkach zbraní, povedal Klimkin

18.01.2019 13:43

Rokovanie je podľa ukrajinského ministra zahraničia tajné, o konkrétnom obsahu rozhovorov nemôže hovoriť.

systém 5G, internet, sieť

Nemecko chce vysánkovať Huawei z 5G sietí, tvrdí BBC

18.01.2019 13:29

Takýmto krokom by sa Nemecko pridalo k iným západným krajinám. USA, Austrália a Nový Zéland zakázali miestnym firmám využiť dodávky firmy Huawei.

les, prales

Nový automobilový priechod na Ukrajinu by podľa ochranárov ohrozil Poloniny

18.01.2019 13:24

Z hľadiska ochrany prírody odporúčajú zriadiť len hraničný priechod pre peších a cyklistov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 17318x
Priemerná čítanosť článkov: 1237x

Autor blogu

Kategórie