Založ si blog

Kto chce honorár, nech ide do komparzu

Keď som kedysi ako študent  strednej školy  posielal svoje články do vtedajších okresných novín,  celý vzrušený v očakávaní som sledoval, či budú uverejnené. Neviem sa rozpamätať, či sa stalo, že by mi nejaký príspevok neboli uverejnili, ale vždy som sa tešil, keď som svoj článok objavil na niektorej zo štyroch stránok, ktorých počet sa rozširoval len výnimočne pri nejakých významných výročiach. Samozrejme ma ani nenapadlo, čakať za články nejakú odmenu.Tá prišla už pomerne skoro a nečakane  v podobe honoráru. Keď som už bol pravidelným prispievateľom do okresných novín, prichádzali honoráre pravidelne .  Aj keď to neboli nejaké horibilné sumy, vždy potešili, zvlášť študenta. Podobné to bolo pri denníkoch či časopisoch vtedajšieho socialistického Československa. Jedine podnikové noviny svojím dopisovateľom neplatili, ale obyčajne raz za rok, na Deň tlače dávali vecné odmeny. Skrátka všetky tlačené média si vážili svojich dopisovateľov a prispievateľov,. Nepamätám si, že by mi v tom čase  niektorá redakcia zostala dlžná za článok….A aj keď boli v časoch „normalizácie  mnohí novinári prepustení z práce (dokonca i ja) a zakazovalo sa im písať, či sa ocitli dokonca vo väzení,nepočul som u nás o ohrození života novinára, či jeho zavraždení, ako sa to začalo diať o dve desaťročia neskôr, keď nežná revolúcia priniesla prechod od totality k demokracii a od socializmu ku kapitalizmu..

Noviny a médiá vôbec ovládli súkromné osoby, najmä bývalí funkcionári, či ich potomkovia, bývalí  veksláci,  šikovní politickí makléri a zbohatlíci. Veľká časť sa stala majetkom finančne bohatých   cudzincov. A zrazu honoráre akosi prestali existovať.  Vraj ani naoko solídne časopisy ich neplatia, nie to ešte okresné, či iné regionálne média. Možno, neviem, keby ste boli investigatívni….

V jednom z minulých predvolebných období vznikol celkom zaujímavý projekt celoslovenských dvojtýždenníkov, ktoré sa nazývali Naše novinky, a vychádzali v každom okresnom meste. Tvorcom, ktorí mali s nimi zmluvu platili, ale čím viac sa blížili voľby, a bolo každému jasné, že politický subjekt, ktorý  projekt zastrešoval, vo voľbách  neuspeje, tým dlhšie sa na odmeny čakalo, až nakoniec neboli žiadne a  subjekt dodnes dlží tvorcom tohto projektu nemalé peniaze.

. Skrátka vo sfére tlačených médií si dnes robí každý, čo chce a nik na to nemá dosah, lebo je to súkromná  sféra. Ešte že existuje televízia, kde  si pochvaľujú aj komparzisti často nezmyselných seriálov, lebo zatiaľ vždy aké-také honoráre dostali. Takže vy, ktorí,píšete do médií a neskutočne vás to baví, ak chcete aj odmenu. prejdite ku komparzu televízie.. Aj tak viem, že to nikdy nespravíte, lebo  v novinárčine vidíte aj po skončení aktívnej činnosti naďalej časť svojho životného poslania a nemusí byť zrovna investigatívne…

Prečo vyhrala pani Zuzana alebo rozhovor dedka s vnučkou

03.04.2019

Pred prezidentskými voľbami sa v našom mestečku objavil nenápadný plagátik s obrázkom kandidátky na prezidenta Zuzany Čaputovej, ktorý oznamoval, že pozýva občanov na stretnutie do miestneho viac »

Trolovia, alebo elfovia ?

11.02.2019

Nedávno som v televíznom spravodajstve zachytil informáciu o slovenských elfoch, ktorí chcú bojovať proti falošným informáciám na webe či v iných médiach.. Práve v tom istom čase som si viac »

Moja mama

24.04.2018

Ak pán Boh dá,už o mesiac bude mať 95 rokov. .Žije v starom činžovom dome,.ktorý kedysi postavil otcov zamestnávateľ ako podnikové byty, kde sme aj s bratom vyrastali. Po zmene spoločenského viac »

zeman, babiš

Vedenie ČSSD odhlasovalo zotrvanie vo vláde

23.08.2019 21:50

Česká koaličná vláda, zložená z hnutia ANO a sociálnych demokratov (ČSSD) a podporovaná komunistami, pokračuje.

poľsko, tatry, búrka, blesk, vrtuľník, helikoptéra

Búrku v Tatrách Poliaci prirovnávajú k teroristickému útoku, nezvestných už našli

23.08.2019 21:04

Vyhlásil to v piatok predstaviteľ horskej záchrannej služby na poľskej strane.

poľsko, tatry, búrka, blesk

SHMÚ vyzýva turistov na opatrnosť, v prípade búrok majú zísť do nižších polôh

23.08.2019 20:02

Ak chcú turisti vyraziť do hôr aj v prípade hroziacich búrok, mali by ísť skoro ráno a sledovať oblohu a radar.

PEOPLE-JEFFREY EPSTEIN/DOCUMENTS

Francúzsko začalo vyšetrovať sexuálne zločiny proti deťom súvisiace s Epsteinom

23.08.2019 18:20

Možné obvinenia sa týkajú znásilnenia a sexuálneho obťažovania neplnoletých osôb, pričom niektoré mali menej než 15 rokov.