Kto získal a kto stratil ?

15. apríla 2016, ferko, Nezaradené

Nebolo to tak dávno,keď sa na čerstvého poslanca NR SR a predsedu BBSK za zásah proti divadelníkom počas predstavenia divadelnej hry Kováči  zosypalo množstvo negatívnych slov zo všetkých sfér umeleckého diania na Slovensku i ďalších spoločenských oblastí, nehovoriac o politikoch. Myslímí si, že hlavný aktér dobre vedel, čo robí .a okrem slov odsúdenia, na ktoré sa možno časom zabudne, je možné, že  bude žať aj úrodu, čo ukáže budúcnosť..

Je jasné, že všetko sa to dalo riešiť aj inak, najmä keď predstavenie objednávali a zabezpečovali v podstate pracovníci BBSK , ktorých  riadi práve  pán Kotleba. , Prečo by však nový „hráč“ slovenského parlamentu nemohol vyťažiť z diania na Slovensku aj niečo pre seba…Najmä keď všetci politici to tak robia…

Veľmi pravdepodobne sa mu to aj podarilo. Nie preto, že by bol v práve, ale preto, že spoločenská atmosféra na Slovensku mu k tomu vytvára priestor a podmienky. Veď povedzte, kde sa v súčasnej dobe, vari okrem kostolov ešte nenadáva..Nadávky rôzneho druhu sršia na na vás z televízie. filmov, dokonca  z parlamentu a divadelné dosky nie sú výnimkou.. Pritom nie je to tak dávno,, keď tomu tak celkom nebolo.a používať nadávky na verejnosti sa odvažovali ľudia len v krčme. Tej dobe sa však hovorí totalitná, takže nebudeme “ rýpať“. Ktorýsi umelec hovoril v reakcii na Kotlebove  správanie, že neslušné výrazy má vo svojich hrách aj pán Shakespeare. Iste, ale tak ukryté  v plášti  dramatického deja, že to nikoho nevzrušuje. Dnes je situácia v tejto sfére úplne iná.a  sú aj takí autori, ktorí akoby sa predbiehali,v tom, kto bude mať v ich  „duchaplnom“ diele viac expresívnych a šťavnatých výrazov.  Samozrejme nechcem sa tým dotknúť autora hry Kováči,ktorý možno len doplatil práve na takýchto“umelcov“,  ale na druhej strane získal reklamu, akú možno nemal nikdy predtým.

Bol som svedkom istej hry v podaní aj z televízie známych bratislavských umelcov, kde sa štipľavé výrazy len tak sypali a keďže sa predstavenie udialo v malom mestečku s tradíciou kresťanstva, ohlas bol negatívny.A to aj napriek tomu, že sa na ňom zúčastnili väčšinou mladší ľudia a predstavenie bolo do 18 rokov nevhodné.. Nebrali to však nijako tragicky, možno preto, že je iná doba… Omnoho kritickejší boli starší účastníci predstavenia…..A o to možno práve pánovi Kotlebovi išlo, Aj keby nikto nepredpokladal v blízkom čase predčasné voľby , to čo urobil p. Kotleba, si  iste veľa starších ľudí, ktorí ešte držia zakorenené kresťanské hodnoty v sebe, zapamätá.. Veď boli toho plné média….A potom ,tí ktorí rozmýšľali pred voľbami koho voliť, obnovia svoju pamäť. A všetci ostatní, ktorí by extrémistov aj tak nevolili, sa budú prevelice čudovať… A čo ak je to podobné aj v prípade momentálne aktuálne mediálne rozoberanej “ Kotlebovej  ochranky“ vo vlakoch ?. Takže,kto získavá a kto asi stratil ?,